Your Councillors by Political Grouping
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office. Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances.
The Council is composed of 51 Councillors who are elected every 4 years.
Stroud District Council is lead by a cooperative alliance of the Green, Independent Left, Community Independent and Liberal Democrat Parties.
To find your councillor please use the below links:
Conservative
-
Councillor Gordon CraigBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
-
Councillor Stephen DaviesSevern
(the Parishes of Arlingham,
Eastington,
Frampton on Severn,
Fretherne-with-Saul and Whitminster)Conservative
Deputy Leader of Conservative Group
-
Councillor Katrina DavisCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Conservative
-
Councillor Christopher EvansCam West
(Cam)
Conservative
-
Councillor Victoria GrayCam East
(Cam)
Conservative
-
Councillor Lindsey GreenBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
Leader of the Conservative Group
-
Councillor Nicholas HousdenStonehouse
(Stonehouse)
Conservative
-
Councillor Nick HurstMinchinhampton
(Minchinhampton)
Conservative
-
Councillor Julie JobPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Conservative
-
Councillor Haydn JonesBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
-
Councillor John JonesSevern
(the Parishes of Arlingham,
Eastington,
Frampton on Severn,
Fretherne-with-Saul and Whitminster)Conservative
-
Councillor Dave MossmanHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
-
Councillor Gill OxleyHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
-
Councillor Loraine PatrickDursley
(Dursley)
Conservative
-
Councillor Keith PearsonPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Conservative
-
Councillor Mark RyderHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
-
Councillor Haydn SuttonStroud Farmhill and Paganhill
(Stroud)
Conservative
-
Councillor Brian TipperCam East
(Cam)
Conservative
Green
-
Councillor Beki AldamThrupp
(Brimscombe and Thrupp)
Green Party
Chair of Community Services & Licensing Committee
-
Councillor Martin BaxendaleStroud Valley
(Stroud)
Green Party
Chair of Development Control Committee
-
Councillor Catherine BraunWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Green Party
Leader of Council; Green Group Leader Chair of Strategy & Resources Committee
-
Councillor Martin BrownBisley
(Bisley)
Green Party
-
Councillor Kate CrewsStroud Central
(Stroud)
Green Party
-
Councillor Jonathan EdmundsRandwick, Whiteshill and Ruscombe
(the Parishes of Randwick and Whiteshill and Ruscombe)
Green Party
-
Councillor Helen FentonChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
Vice Chair of Development Control Committee
-
Councillor Steve HyndThe Stanleys
(the Parishes of Frocester,
Kings Stanley and Leonard Stanley)Green Party
Deputy Leader of Green Group
-
Councillor Christopher JockelChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
-
Councillor Gary LuffPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Green Party
-
Councillor Martin PearcyCoaley and Uley
(the Parishes of Coaley,
Nympsfield and Uley)Green Party
Vice Chair of Audit and Standards Committee
-
Councillor Lucas SchoemakerStroud Trinity
(Stroud)
Green Party
Vice-Chair of Housing
-
Councillor Chloe TurnerMinchinhampton
(Minchinhampton)
Green Party
Chair of Environment Committee
-
Councillor Tricia WatsonChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
Community Independents
-
Councillor Doina CornellDursley
(Dursley)
Community Independents
Chair of Council; Deputy Leader of the Community Independents Group
-
Councillor Colin FryerCam West
(Cam)
Community Independents
-
Councillor Trevor HallDursley
(Dursley)
Community Independents
Vice-Chair of Community Services & Licensing Committee
-
Councillor Robin LayfieldRodborough
(Rodborough)
Community Independents
Leader of Community Independents; Vice Chair of Environment Committee
Independent Left Group
-
Councillor Paula BakerStroud Uplands
(Stroud)
Independent Left Group
-
Councillor Natalie BennettNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Independent Left Group
Deputy Leader of Council; Independent Left Group Leader; Vice-Chair of Strategy & Resources Committee
-
Councillor Jessie HoskinCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Independent Left Group
-
Councillor Mattie RossStonehouse
(Stonehouse)
Independent Left Group
Chair of Housing Committee; Deputy Leader of Independent Left Group
Labour
-
Councillor Jenny MilesCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Labour
-
Councillor Nigel PrenterRodborough
(Rodborough)
Labour
-
Councillor Steve RobinsonNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Labour and Cooperative
Leader of Labour Group
-
Councillor Ashley SmithAmberley and Woodchester
(the Parishes of Minchinhampton and Woodchester)
Labour
Liberal Democrats
-
Councillor George JamesWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Liberal Democrats
Deputy Leader of Liberal Democrats Group
-
Councillor Ken TuckerWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Liberal Democrats
Group Leader of the Liberal Democrats
-
Councillor Rich WilsherKingswood
(the Parishes of Hillesley and Tresham and Kingswood)
Liberal Democrats
Not specified
-
Councillor Chris BrineStonehouse
(Stonehouse)
Independent
-
Councillor Laurie DaviesStroud Slade
(Stroud)
Independent
-
VacancyNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Vice-Chair of Council
Conservative No Group
-
Councillor Nigel Studdert-KennedyThe Stanleys
(the Parishes of Frocester,
Kings Stanley and Leonard Stanley)Conservative
Chair of Audit and Standards Committee