Your Councillors by Ward
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office. Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances.
The Council is composed of 51 Councillors who are elected every 4 years.
Stroud District Council is lead by a cooperative alliance of the Green, Independent Left, Community Independent and Liberal Democrat Parties.
To find your councillor please use the below links:
Amberley and Woodchester
-
Councillor Ashley SmithAmberley and Woodchester
(the Parishes of Minchinhampton and Woodchester)
Labour
Berkeley Vale
-
Councillor Gordon CraigBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
-
Councillor Lindsey GreenBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
Leader of the Conservative Group
-
Councillor Haydn JonesBerkeley Vale
(the Parishes of Alkington,
Berkeley,
Ham and Stone,
Hamfallow,
Hinton and Slimbridge)Conservative
Bisley
-
Councillor Martin BrownBisley
(Bisley)
Green Party
Cainscross
-
Councillor Katrina DavisCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Conservative
-
Councillor Jessie HoskinCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Independent Left Group
-
Councillor Jenny MilesCainscross
(the Parishes of Cainscross and Randwick)
Labour
Cam East
-
Councillor Victoria GrayCam East
(Cam)
Conservative
-
Councillor Brian TipperCam East
(Cam)
Conservative
Cam West
-
Councillor Christopher EvansCam West
(Cam)
Conservative
-
Councillor Colin FryerCam West
(Cam)
Community Independents
Chalford
-
Councillor Helen FentonChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
Vice Chair of Development Control Committee
-
Councillor Christopher JockelChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
-
Councillor Tricia WatsonChalford
(the Parishes of Brimscombe and Thrupp and Chalford)
Green Party
Coaley and Uley
-
Councillor Martin PearcyCoaley and Uley
(the Parishes of Coaley,
Nympsfield and Uley)Green Party
Vice Chair of Audit and Standards Committee
Dursley
-
Councillor Doina CornellDursley
(Dursley)
Community Independents
Chair of Council; Deputy Leader of the Community Independents Group
-
Councillor Trevor HallDursley
(Dursley)
Community Independents
Vice-Chair of Community Services & Licensing Committee
-
Councillor Loraine PatrickDursley
(Dursley)
Conservative
Hardwicke
-
Councillor Dave MossmanHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
-
Councillor Gill OxleyHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
-
Councillor Mark RyderHardwicke
(the Parishes of Brookthorpe-with-Whaddon,
Elmore,
Hardwicke,
Harescombe,
Haresfield,
Hunts Grove,
Longney and Epney,
Moreton Valence and Standish)Conservative
Kingswood
-
Councillor Rich WilsherKingswood
(the Parishes of Hillesley and Tresham and Kingswood)
Liberal Democrats
Minchinhampton
-
Councillor Nick HurstMinchinhampton
(Minchinhampton)
Conservative
-
Councillor Chloe TurnerMinchinhampton
(Minchinhampton)
Green Party
Chair of Environment Committee
Nailsworth
-
Councillor Natalie BennettNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Independent Left Group
Deputy Leader of Council; Independent Left Group Leader; Vice-Chair of Strategy & Resources Committee
-
VacancyNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Vice-Chair of Council
-
Councillor Steve RobinsonNailsworth
(the Parishes of Horsley and Nailsworth)
Labour and Cooperative
Leader of Labour Group
Painswick and Upton
-
Councillor Julie JobPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Conservative
-
Councillor Gary LuffPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Green Party
-
Councillor Keith PearsonPainswick and Upton
(the Parishes of Cranham,
Miserden,
Painswick,
Pitchcombe and Upton St Leonards)Conservative
Randwick, Whiteshill and Ruscombe
-
Councillor Jonathan EdmundsRandwick, Whiteshill and Ruscombe
(the Parishes of Randwick and Whiteshill and Ruscombe)
Green Party
Rodborough
-
Councillor Robin LayfieldRodborough
(Rodborough)
Community Independents
Leader of Community Independents; Vice Chair of Environment Committee
-
Councillor Nigel PrenterRodborough
(Rodborough)
Labour
Severn
-
Councillor Stephen DaviesSevern
(the Parishes of Arlingham,
Eastington,
Frampton on Severn,
Fretherne-with-Saul and Whitminster)Conservative
Deputy Leader of Conservative Group
-
Councillor John JonesSevern
(the Parishes of Arlingham,
Eastington,
Frampton on Severn,
Fretherne-with-Saul and Whitminster)Conservative
Stonehouse
-
Councillor Chris BrineStonehouse
(Stonehouse)
Independent
-
Councillor Nicholas HousdenStonehouse
(Stonehouse)
Conservative
-
Councillor Mattie RossStonehouse
(Stonehouse)
Independent Left Group
Chair of Housing Committee; Deputy Leader of Independent Left Group
Stroud Central
-
Councillor Kate CrewsStroud Central
(Stroud)
Green Party
Stroud Farmhill and Paganhill
-
Councillor Haydn SuttonStroud Farmhill and Paganhill
(Stroud)
Conservative
Stroud Slade
-
Councillor Laurie DaviesStroud Slade
(Stroud)
Independent
Stroud Trinity
-
Councillor Lucas SchoemakerStroud Trinity
(Stroud)
Green Party
Vice-Chair of Housing
Stroud Uplands
-
Councillor Paula BakerStroud Uplands
(Stroud)
Independent Left Group
Stroud Valley
-
Councillor Martin BaxendaleStroud Valley
(Stroud)
Green Party
Chair of Development Control Committee
The Stanleys
-
Councillor Steve HyndThe Stanleys
(the Parishes of Frocester,
Kings Stanley and Leonard Stanley)Green Party
Deputy Leader of Green Group
-
Councillor Nigel Studdert-KennedyThe Stanleys
(the Parishes of Frocester,
Kings Stanley and Leonard Stanley)Conservative
Chair of Audit and Standards Committee
Thrupp
-
Councillor Beki AldamThrupp
(Brimscombe and Thrupp)
Green Party
Chair of Community Services & Licensing Committee
Wotton-under-Edge
-
Councillor Catherine BraunWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Green Party
Leader of Council; Green Group Leader Chair of Strategy & Resources Committee
-
Councillor George JamesWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Liberal Democrats
Deputy Leader of Liberal Democrats Group
-
Councillor Ken TuckerWotton-under-Edge
(the Parishes of North Nibley,
Stinchcombe and Wotton-under-Edge)Liberal Democrats
Group Leader of the Liberal Democrats